Školský poriadok
Prerokovaný a schválený dňa
30. 08. 2022
Podľa § 153, ods. 1 zákona 245/2008 školský poriadok vydáva riaditeľ školy po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade.
V pedagogickej rade bol prerokovaný a schválený školský poriadok na rok 2022/2023 dňa
30. 08. 2022.
Podpis:......................................................
riaditeľka školy
Dohovor o právach dieťaťa hovorí o nasledovných právach, z ktorých vychádzame:
- Právo na vzdelanie – Máš právo chodiť do školy a vzdelávať sa.
- Sloboda prejavu a právo na informácie – máš právo vyjadriť svoj názor, právo na zdôvodnenie klasifikácie.
- Úcta k osobnosti človeka – máš právo, aby sa druhý k tebe správali ohľaduplne, ale nezabudni aj ty toto právo používať voči druhým (riešme konflikty ústne, nie silou)
- Právo na súkromie – máš právo na ochranu tvojich osobných údajov
- Právo na oddych – rozvrh je zostavený tak, aby rešpektovali psychohygienické zásady žiakov
- Sloboda myslenia, svedomia a náboženstva – tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu druhých
- Právo rovnosti medzi žiakmi, zákaz diskriminácie- nikoho nemožno zvýhodňovať/nezvýhodňovať.
Školský poriadok obsahuje tieto časti:
Čl. 1 Všeobecné ustanovenia
Čl. 2 Práva žiaka a zákonného zástupcu
Čl. 3 Povinnosti žiaka a zákonného zástupcu
Čl. 4 Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími
zamestnancami školy
Čl. 5 Vnútorný režim školy
Čl. 6 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
Čl. 7 Správanie žiakov
Čl. 8 Starostlivosť o školské zariadenie, školské potreby, prostredie učební, chodieb a školského dvora
Čl. 9 Systém odmien a výchovných opatrení
Čl. 10 Pravidlá ospravedlňovania
Čl. 11 Postup pri podozrení na výskyt pedikulózy
Čl. 12 Záverečné ustanovenia
Čl. 1
Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok sa vydáva v súlade so zákonom 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov, Metodickým usmernením
č. 7/2009– R MŠ SR, ktorým sa upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov základných škôl v SR , vyhláškou MŠ SR 320/2008 o základných školách a zákonom č. 317/2009 Z. z.
o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Vymedzuje práva a povinnosti žiakov a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy. Stanovuje vnútorný režim školy, podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím.
Čl. 2
Práva žiaka a zákonného zástupcu
Podľa § 144 školského zákona žiak má právo na :
1. Rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu.
- Bezplatné vzdelanie v základných školách a v stredných školách.
- Vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
- Individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom.
- Bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety.
- Úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.
- Poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním.
- Výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
- Organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.
- Úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému
a sexuálnemu násiliu. - Na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom, v súlade s materiálnymi a personálnymi možnosťami školy.
- Na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
- Na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených týmto zákonom podľa § 24.
- Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
- Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky.
Podľa § 144 školského zákona zákonný zástupca žiaka má právo:
- Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa tohto zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade
so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona. - Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia
a školským poriadkom. - Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa, zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
- Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
Čl. 3
Povinnosti žiaka a zákonného zástupcu
Podľa § 144 školského zákona žiak je povinný :
- Neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy
a vzdelávania. - Dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia.
- Chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie.
- Chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané.
- Pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, plniť pokyny vyučujúceho.
- Konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
- Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia.
- Rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
- Osvojovať si vedomosti , zručnosti a návyky poskytované základnou školou.
- Byť disciplinovaný , plniť pokyny pedagogických a iných pracovníkov školy, plniť pokyny školského poriadku , rešpektovať a dodržiavať prevádzkové poriadky odborných učební.
Podľa § 144 školského zákona zákonný zástupca žiaka je povinný:
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne alebo z nedbanlivosti zavinil.
- Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade
so školským poriadkom. - Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo
v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach. - Je povinný dodržiavať pravidlá ospravedlňovania žiaka stanovené školským poriadkom.
- V prípade vzdelávania začleneného žiaka dohliadať na dodržiavanie dohodnutých pravidiel. V opačnom prípade môže byť začlenenie žiaka prehodnotené.
- V prípade, ak má dieťa iba jedného zákonného zástupcu je tento povinný túto skutočnosť oznámiť písomne triednemu učiteľovi. Písomne oznámi aj ďalšie závažné skutočnosti, ako je napr. : úprava styku s maloletým dieťaťom.
- Informovať školu o zmene trvalého aj prechodného bydliska a telef. kontaktu na zákonného zástupcu, o zmene zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, alebo iných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní , jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole do 24 hodín príčinu jeho neprítomnosti.
- Uvoľnenie z vyučovania pre vopred známu príčinu: vyžiada rodič žiaka písomnou formou z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho a žiaka si prevezme osobne. Ak žiak chýba na vyučovaní, má sa ospravedlniť na ďalšej hodine, ak chýba dlhšiu dobu, je povinný preukázať sa písomným ospravedlnením od rodiča popr. zákonného zástupcu v žiackej knižke podľa článku 10 školského poriadku.
- Uhradiť škodu, ktorú žiak spôsobil, najneskôr do 7 dní odo dňa požiadania o náhradu zo strany školy. V prípade nezistenia vinníka uhradí škodu kolektív triedy.
Čl. 4
Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
Postavenie pedagogických a odborných zamestnancov vymedzuje zákon č. 317/2009 Z. z.
o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.1. V súlade s § 5 tohto zákona pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti
a odborný zamestnanec pri výkone odbornej činnosti nad rámec základných práv
a povinností zamestnancov ustanovených osobitnými predpismi, medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, má vo vzťahu k žiakom, rodičom a iným osobám právo na:- Zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, žiakov, poslucháčov, rodičov a iných osôb.
- Ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti, pričom neodborným zasahovaním sa na účely tohto zákona rozumie zásah do výkonu pedagogickej činnosti alebo do výkonu odbornej činnosti osobou, ktorá vo vzťahu k pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi nemá postavenie nadriadeného zamestnanca alebo kontrolného orgánu.
- Pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti postavenie chránenej osoby § 3 ods.7.
Pedagogický zamestnanec je podľa tohto zákona vo vzťahu k žiakom a rodičom povinný:
- Chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu.
- Zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie
o zdravotnom stave žiakov a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku . - Rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka
s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie . - Usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu žiaka .
- Poskytovať žiakovi alebo jeho zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním.
- Pravidelne informovať žiaka alebo jeho zákonného zástupcu
o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.
Pedagogický zamestnanec – riaditeľ školy
1. Využíva všetky práva, ktoré mu vyplývajú zo Zákonníka práce, Pracovného poriadku
koná v zmysle ostatných legislatívnych predpisov a vnútorných noriem školy.
2. Riadi úlohy vyplývajúce z jeho náplne práce.
3. Je členom pedagogickej rady, členom MZ.
4. Zodpovedá za chod školy.
5. Riadi a zabezpečuje hospodárske úlohy na škole.
6. Riadi, kontroluje a hodnotí prácu všetkých pracovníkov školy.
7. Stará sa o ďalšie vzdelávanie pracovníkov.
8. Stará sa o primerané personálne a materiálne podmienky na prácu v škole.
9. Pomáha pri riešení pracovných problémov.
10. Zabezpečuje previerku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
11. Zvoláva, riadi a vedie pedagogickú radu a formuluje závery jej rokovania.
12. Zostavuje príslušné pracovné plány, vnútorný poriadok školy a iné vnútorné školské
dokumenty a nadriadeným orgánom podáva požadovanú štatistiku podľa pokynov.
13. Dbá, aby boli finančné prostriedky školy využívané účelne.
14. Zabezpečuje styk školy so združením rodičov, radou školy, obecným úradom.
15. Riadi, kontroluje a zodpovedá za výchovno -vzdelávaciu činnosť.
16. Riadi a rozhoduje o prijatí začleneného žiaka do školy.
17. Zodpovedá za kvalitný technický materiál v odborných učebniach a kabinetoch.
Čl. 5
Vnútorný režim školy
- Do školskej budovy žiaci vchádzajú hlavným vchodom.
- Žiaci prichádzajú na vyučovanie o 7.15 hod. aby pred začiatkom vyučovania boli na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami.
- Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv a odoberie sa do pridelenej šatne, kde si odloží vrchný odev, preobuje sa do zdravotne nezávadných prezuviek a uloží si topánky. Žiaci nesmú chodiť v prezuvkách mimo hlavnú budovu školy.
- Ak majú žiaci prvú hodinu telesnú výchovu, čakajú na svojho vyučujúceho v triede.
- Budova školy sa uzavrie o 7.30 hod.
- Žiak dodržiava vyučovací čas a rozsah prestávok. Pri meškaní na vyučovanie učiteľ má povinnosť zapísať žiaka do triednej knihy.
- Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas, pripravený so všetkými pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín. Na každú vyučovaciu hodinu si nosí žiacku knižku. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil zo závažného dôvodu, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
- Ak chce žiak odpovedať alebo sa na niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky. V priebehu hodiny žiak nevykrikuje, ale ak chce odpovedať alebo sa niečo opýtať, slušne zdvihne ruku a počká, kým ho vyučujúci nevyvolá. Pri skúšaní žiaci nesmú našepkávať skúšanému.
- Žiak na vyučovaní plní úlohy zadané vyučujúcim. Nenarušuje priebeh jednotlivých hodín, umožňuje sústredenú prácu všetkým žiakom aj učiteľom.
- Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.
- Žiak má prísne zakázané nosiť do školy a na školské podujatia zbrane, cigarety, žuvací tabak, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie, piť energetické nápoje. V prípade porušenia, mu budú tieto veci odobrané, triedny učiteľ predvolá rodičov do školy a žiakovi môže byť navrhnuté výchovné opatrenie.
- Žiak na začiatku vyučovania odovzdá vypnutý mobilný telefón alebo smartwatch hodinky vyučujúcemu. Telefón a hodinky mu budú vrátené na konci vyučovania. Škola nenesie zodpovednosť za stratu a poškodenie mobilného telefónu a smartwatch hodín mimo vyučovania.
- Na vyučovacích hodinách tiež nepoužíva wolkmen, discman, I phone, MP3 prehrávač, tablet, len so súhlasom vyučujúceho.
- Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy používať skejty, kolieskové korčule a vodiť si do areálu psov. Jazdiť na bicykloch môžu žiaci len s prilbou a to v čase príchodu a odchodu do školy na vlastnú zodpovednosť zákonného zástupcu.
- Kabáty a zimné vetrovky sa odkladajú v šatni na vešiaky. Poriadok v triede zabezpečuje so žiakmi triedny učiteľ. Poriadok na chodbách a na hygienických zariadeniach zabezpečujú službukonajúci učitelia, ktorým pomáhajú žiaci na to určení.
- Za konanie, správanie a bezpečnosť žiaka mimo vyučovacieho času zodpovedajú v plnom rozsahu rodičia .
- V škole sa vyučuje podľa schváleného rozvrhu hodín na pedagogickej rade, ktorý je zverejnený v každej triede.
Vyučovací čas je rozvrhnutý nasledovne:
1. hodina: 7. 30 8. 15
2. hodina: 8. 25 9. 10
veľká prestávka: 9. 10 9. 30
3. hodina: 9. 30 10. 15
4. hodina: 10. 25 11. 10
5. hodina: 11. 20 12. 05
6. hodina: 12. 15 13. 00
Obed 12. 15 12. 45
13. 10 13. 35
Čl. 6
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia
Podľa § 152 zákona 245/2008Z. z. školy a školské zariadenia sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné:
- prihliadať na základné fyziologické potreby detí a žiakov
- vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a žiakov a na predchádzanie sociáonopatologickým javom
- zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí a žiakov
- poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov
- viesť evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou: pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze
Ak žiak ochorie na nákazlivú chorobu, alebo ak sa v jeho okolí takáto choroba vyskytuje, oznámi to písomne riaditeľovi školy zákonný zástupca ihneď a predloží doklad od lekára. V takomto prípade môže nastúpiť žiak do školy len zo súhlasom lekára.
Opatrenia školy proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
- Podľa platného vnútorného poriadku školy, ktorý vychádza z Trestného zákona je v priestoroch školy, v areály školy i na školských podujatiach organizovaných mimo priestorov školy (exkurzie, výlety, súťaže, večierky, kurzy...) prísne zakázané:
- Prechovávanie, užívanie, predávanie a poskytovanie návykových látok (energetické nápoje, alkohol, cigarety, tabak, organické rozpúšťadlá a nelegálne drogy) ako aj ich výroba (vrátane surovín na ich výrobu)
- Propagovať alebo inak šíriť toxikomániu
- Vedenie školy v prípade podozrenia, že u žiaka ide o závažnú otravu legálnou , či nelegálnou drogou, či inou látkou, zabezpečí pre postihnutého žiaka prvú pomoc a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, o čom okamžite informuje zákonného zástupcu žiaka. Ďalšie riešenie stavu preberajú zdravotnícki pracovníci.
- Učiteľ v prípade podozrenia, že žiak fajčil, zaznamená túto skutočnosť do zošita o porušení školského poriadku a oznámi túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka.
- Učiteľ v prípade podozrenia, že žiak požil alkohol, oznámi túto skutočnosť zákonnému zástupcovi žiaka a vyzve ho, aby si ho prevzal do starostlivosti.
- V prípadoch neprimeraného, neovládateľného agresívneho správania sa žiaka poskytne zamestnancom školy asistenciu polícia a škola túto skutočnosť oznámi zákonnému zástupcovi.
Opatrenia proti šíreniu šikanovania a násilia
Charakteristika šikanovania:
Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie jednotlivca alebo skupiny, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť.
Šikanovanie z právneho hľadiska:
Šikanovanie v škole z hľadiska priestupkového zákona môže napĺňať skutkovú podstatu priestupkov. Môže ísť predovšetkým o priestupky voči občianskemu spolunažívaniu a priestupky voči majetku.
Z hľadiska trestného zákona šikanovanie žiakov môže napĺňať i skutkovú podstatu trestných činov. Môže ísť o trestný čin ohovárania, nebezpečného vyhrážania, ublíženia na zdraví fyzickom aj psychickom, obmedzovanie osobnej slobody, nátlaku, vydierania, lúpeže, hrubého nátlaku, krádeže alebo poškodzovania cudzej veci, neoprávneného užívania cudzej veci.
Opatrenia na riešenie situácií šikanovania:
- Na prístupných miestach v škole budú umiestnené kontaktné adresy a telefónne čísla inštitúcií, kde sa šikanovaním odborne zaujímajú.
- Žiak, ktorý sa cíti byť šikanovaný oznámi túto skutočnosť sám, alebo prostredníctvom zákonného zástupcu triednemu učiteľovi alebo riaditeľke školy.
- Voči žiakovi, ktorému sa preukáže šikanovanie iného žiaka budú uplatnené výchovné opatrenia
- V mimoriadne závažných prípadoch trestnoprávneho charakteru budú zainteresovaní na opatreniach aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a príslušný útvar Policajného zboru SR.
Ochranné opatrenia v prípadoch závažných porúch správania žiaka
Podľa § 58 Školského zákona ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje:
- bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov,
- alebo narúša výchovu a vzdelávanie,
môže riaditeľ školy použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania (umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca).
Riaditeľ školy bezodkladne privolá: - zákonného zástupcu
-
-
- zdravotnú pomoc
- príslušný policajný zbor
-
Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia
vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.
Čl. 7
Správanie žiakov
- Žiak sa musí v škole správať slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania((§ 20, ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole)
2. V škole i na verejnosti sa správa žiak tak, aby si svojím konaním nepoškodzoval meno svojich rodičov ani meno školy.
3. Pravidlá slušného správania dodržuje žiak svojím vystupovaním, zovňajškom.
4. Základné spoločenské pravidlá žiaka:
- Vstúpiš do školy, triedy – POZDRAV SA. (Keď vstúpi do triedy dospelá osoba , žiaci pozdravia povstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri odchode osoby z triedy taktiež pozdravia postavením sa. Na hodinách telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a písania kontrolných prác žiaci nezdravia.)
- Odchádzaš – ROZLÚČ SA.
- Chceš niečo – POPROS.
- Dostaneš niečo – POĎAKUJ.
- Používaj aj ostatné čarovné slová, ktoré k sebe ľudí zbližujú.
- Neskáč nikomu do reči, každý má právo vyjadriť svoj názor.
- Nikomu neubližuj, len slabosi a zbabelci si musia dokazovať svoju silu.
- NENIČ, každá vec, ktorá ti poslúžila, poslúži i druhým.
- HOVOR PRAVDU, lož medzi slušných ľudí nepatrí.
- CHRÁŇ všetky hodnoty, ktoré chceš, aby iní rešpektovali.
- Nerob iným to, čo nechceš aby robili tebe.
- Neboj sa prekonávať prekážky, neboj sa neúspechu.
- Váž si seba i druhých.
- Veci potrebné na hodinu si žiaci pripravia cez prestávku. Ostatné veci sú v aktovke, ktorá je zavesená, alebo uložená vedľa lavice.
- Žiak sedí na mieste, ktoré určí triedny učiteľ. Toto miesto nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach určuje miesto žiakovi príslušný vyučujúci.
- Po prvom zazvonení žiak sedí na svojom mieste a v tichosti čaká na príchod vyučujúceho.
- Na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, prihlási sa zdvihnutím ruky.
- Ak sa na vyučovanie žiak nepripraví, alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu pred začatím hodiny a uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy sa vypracovávajú doma a neodpisujú sa v škole.
- Opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto môže žiak len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa a so súhlasom zákonného zástupcu.
- Žiak udržuje svoje pracovné miesto a okolie v čistote a poriadku.
- Po vyučovaní vyloží stoličky na školské lavice. V laviciach nezostanú po vyučovaní žiadne veci, odpadky odpracú žiaci do koša. Každý žiak dbá o čistotu a poriadok a pomáha pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí.
- Manipulovať s oblokmi, závesmi, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou , počítačmi umiestnených v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
- Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať von papiere, odpadky a akékoľvek predmety.
- Počas vyučovania je ZAKÁZANÉ žiakom behať po triede alebo po chodbe, prinášať do školy a na podujatia organizované školou cigarety, alkohol, drogy (žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov -§ 20, ods. 6 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole), cenné (klenoty a väčšie sumy peňazí) predmety. Žiak ich nosí do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri ich odcudzení nebude škola robiť žiadne opatrenia.
17. Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci vybavujú výlučne prostredníctvom triedneho učiteľa.
18. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, plaveckom výcviku dodržiavaj pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických zamestnancov. Dodržiavaj určené termíny miesta a času sústredenia.
Správanie žiakov cez prestávky - prechod do učební
- Cez veľkú prestávku po druhej vyučovacej hodine žiaci desiatujú, pred tým ako idú jesť si umyjú ruky. V prípade priaznivého počasia sú žiaci na školskom dvore a riadia sa pokynmi vyučujúceho.
- Cez malé prestávky sa žiaci zdržiavajú v triedach.
- Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov. Je zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, hádzať do záchodových mís, pisoárov a umývadiel.
- Presun žiakov z učebne do učebne (školskej jedálne) zabezpečuje príslušný vyučujúci.
- Počas vyučovania v odborných učebniach sa žiaci riadia osobitnými pokynmi príslušných vyučujúcich a prevádzkovým poriadkom učebne.
Správanie žiakov v ŠKD
ŠKD je súčasťou školy v zmysle § 114 zákona 245 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Žiak je do ŠKD prijatý na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
- Každý zákonný zástupca žiaka ŠKD je povinný platiť mesačný poplatok.
- Žiaci prihlásení do ŠKD sa riadia školským poriadkom ŠKD, ktorý je umiestnený v ŠKD a žiaci ako aj ich rodičia sú s ním oboznámení na začiatku školského roka.
- Zo ŠKD je žiak uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča alebo choroby.
- Odchod žiaka zo ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku (v TK). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť.
- Zo ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôže žiak svojvoľne odísť.
- Ak žiak sústavne narúša výchovnú činnosť v ŠKD alebo neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 dní za sebou nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci, vyradí sa zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.
Činnosť v ŠKD je schválená na PR a prebieha nasledovne:
Pondelok: 11.10 - 16.00
Utorok: 11.10 - 16.00
Streda: 11.10 - 16.00
Štvrtok: 11.10 - 16.00
Piatok: 11. 10 - 16.00
Správanie žiakov v školskej jedálni
- Žiaci sú povinní mať zaplatené stravné do 20. dňa nasledujúceho mesiaca.
- Správanie žiakov v školskej jedálne usmerňuje vnútorný poriadok školskej jedálne.
- V prípade nevhodného správania sa žiaka v školskej jedálni môže byť tento zo školského stravovania vylúčený.
Starostlivosť o zovňajšok
- Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstrednosti oblečený a upravený (§ 20, ods. 3 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole). Dievčatá nesmú chodiť do školy namaľované, ani s nalakovanými nechtami. Úprava účesu u chlapcov aj dievčat má byť primeraná veku, nežiadúce je farbenie, melírovanie vlasov a rôzne extravagantné strihy. Pre žiakov je zakázané lepiť tetovacie obrázky na časti tela.
- Žiak sa prezúva do zdravotne a bezpečne vyhovujúcej obuvi.
- Na hodiny výtvarnej, pracovnej a telesnej výchovy si nosí vhodný pracovný a športový úbor.
Čl. 8
Starostlivosť o školské zariadenie, školské potreby, prostredie učební, chodieb a školského dvora
- Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením; nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov ((§ 20, ods. 4 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole)
- Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie. Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie školského majetku je rodič žiak povinný v plnej miere uhradiť.
- Je zakázané ničiť zariadenia, steny a nábytok nálepkami, nápismi, kresbami a hrubým zaobchádzaním.
- Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne obalené.
- Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.
- Kolektívy tried sa v kmeňových triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku ( stoly, stoličky) a ostatného inventáru učebne.
- Starostlivosť o kvetinovú výzdobu zabezpečujú poverení žiaci.
Čl. 9
Systém odmien a výchovných opatrení
V súlade s § 55 a § 58 Zákona o výchove a vzdelávaní a v súlade s Metodickým usmernením č. 22/2011 MŠ SR, ktorým sa upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov základných škôl sa uplatňuje tento systém odmien a výchovných opatrení a klasifikácie správania:
Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností , za výborný prospech, za vzornú reprezentáciu školy alebo za statočný čin môže žiaka pred zhromaždením triedy alebo celej školy vyznamenať ústnou alebo písomnou pochvalou
a) triedny učiteľ
b) riaditeľka školy
Systém odmien
1. Pochvala triednym učiteľom sa udeľuje:
- za výborný prospech a vzorné správanie,
- za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach (úspešný riešiteľ v školských alebo
obvodových kolách súťaží)
- za pomoc triednemu učiteľovi, iným vyučujúcim a za korektné vzťahy medzi
spolužiakmi.
- pochvalu od iného vyučujúceho, ktorú žiak dostal do poznámok k práci žiakov v klasifikačnom zázname, alebo do žiackej knižky
Formou:
- písomného oznámenia – tlačivo, žiacka knižka
- Diplomu
2. Pochvala riaditeľkou školy sa udeľuje:
- za výborný prospech a vzorné správanie
- za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach (regionálnych, okresných, vyšších)
- za záslužný alebo statočný čin
Formou:
- písomného oznámenia – tlačivo, žiacka knižka
- diplomu
- knižnej odmeny
Systém opatrení
1. Žiakom možno podľa závažnosti previnenia uložiť niektoré z týchto opatrení:
- napomenutie triednym učiteľom za 1 – 3 zápisy menej závažné
- napomenutia triednym učiteľom za 1 – 2 zápisy závažnejšie
neospravedlnené hodiny 0
- pokarhanie triednym učiteľom za 4 – 6 zápisov menej závažných
- pokarhanie triednym učiteľom ta 1 – 2 zápisy závažnejšie
pokarhanie od triedneho učiteľa opakované bežné priestupky,
-
-
- za narušovanie vyučovacieho procesu,
- za neskoré príchody,
- za nenosenie žiackej knižky;
-
neospravedlnené hodiny 1-5
- pokarhanie od riaditeľa školy za 7 – 9 zápisov menej závažných,
-
- za nerešpektovanie predchádzajúceho výchovného opatrenia,
- za neospravedlnené hodiny,
- za vedomú krádež,
- za prejavy šikanovania,
- za opakované neplnenie si školských povinností
- za používanie mobilného telefónu počas vyučovania,
- do 4 zápisov závažnejších
-
neospravedlnené hodiny 6
- zníženie známky zo správania :
-
- za prejav rasovej neznášanlivosti a iných foriem intolerancie a extrémizmu
- za opakované prejavy šikanovania
- za úmyselné poškodenie na zdraví
- za opakované fajčenie v priestoroch školy aj v areáli školy i na akciách organizovaných školou
- za pitie alkoholu v priestoroch školy, v areáli školy i na akciách organizovaných školou,
- za úmyselné poškodenie majetku školy, obce,
- za úmyselné poškodzovanie dobrého mena školy.
-
uspokojivé – 2
-
-
- 10 – 12 zápisov menej závažných
- do 6 závažnejších
- do 2 závažných
-
neospravedlnené hodiny 7 – 15
menej uspokojivé – 3
-
-
- 13 – 20 zápisov menej závažných
- do 8 závažnejších
- do 3 závažných
-
neospravedlnené hodiny 16 - 25
neuspokojivé – 4
-
-
- nad 20 menej závažných
- nad 8 závažnejších
- viac ako 3 závažné
-
neospravedlnené hodiny viac ako 25
Uvedené platí pre každý polrok!
Stupňom 2 – (uspokojivé) sa žiak klasifikuje, ak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení
Stupňom 3 – ( menej uspokojivé) sa žiak klasifikuje, ak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších previnení
Stupňom 4 – (neuspokojivé) sa žiak klasifikuje, ak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy
2. Neospravedlnená neúčasť trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za
zanedbávanie povinnej školskej dochádzky. Riaditeľ danú skutočnosť oznámi obci, ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.
3. Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom
školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať konanie o priestupku podľa § 6 ods. 4 a § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“).
- Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 100 vyučovacích hodín, je potrebné zo strany obce podať podľa § 211 Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie zo spáchania trestného činu Ohrozovania mravnej výchovy mládeže.
- Priestupky žiaka zapisujú učitelia do klasifikačného záznamu dozadu - do poznámok, za vedenie a kontrolu týchto záznamov zodpovedá triedny učiteľ.
- Opakované porušovanie školského poriadku zo strany konkrétneho žiaka nahlási triedny učiteľ riaditeľke školy a pozve na pohovor zákonného zástupcu žiaka, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
- Výchovné opatrenie navrhuje triedny učiteľ po konzultácii s učiteľmi. K návrhu sa vyjadruje výchovný poradca, alebo riaditeľka školy v súčinnosti s komisiou pre prevenciu sociálno-patologických javov. Výchovné opatrenie udeľuje riaditeľka školy po jeho prerokovaní na pedagogickej rade.
- Pri stanovení stupňa výchovného opatrenia sa zohľadňuje závažnosť priestupku žiaka, okolnosti, za ktorých priestupok nastal, celkové správanie žiaka a dodržiavanie vnútorného poriadku školy počas školského roka, počet záznamov v zošite o priestupkoch žiaka a ich závažnosť, dochádzka, počet neospravedlnených zameškaných hodín a pod.
Pri uplatnení výchovných opatrení bude brať PR do úvahy priebežný monitoring správania žiakov. Pri posudzovaní miery a závažnosti porušenia vnútorného poriadku školy PR zohľadní okolnosti za ktorých prišlo k jeho porušeniu , s prihliadnutím, či nejde o ojedinelé neúmyselné vybočenie žiaka.
Čl. 10
Pravidlá ospravedlňovania
Podľa § 144, ods. 9 zákona č. 245/2008 o základnej škole:
-
- Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
-
- Neprítomnosť maloletého žiaka sa ospravedlňuje nasledovne :
- vymeškanú dobu do 5 dní z dôvodu choroby môže ospravedlniť zákonný zástupca žiaka
- vymeškaná doba nad 5 dní z dôvodu choroby musí byť v ŽK potvrdená lekárom.
- na základe písomnej žiadosti rodiča môže riaditeľ uvoľniť žiaka na 5 pracovných dní (podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelaní)
Pravidlá uvoľňovania a ospravedlňovania žiaka:
-
- Dôvod neprítomnosti žiaka na vyučovaní je rodič povinný oznámiť do 24 hodín triednemu učiteľovi spôsobom, ktorí si dohodli na RZ (písomne, osobne, telefonicky, SMS, email ....).
- Ak má byť žiak uvoľnený z vyučovania alebo časti vyučovania, rodič vopred žiaka vypýta. Iba pri splnení tejto podmienky ho môže uvoľniť triedny učiteľ s vedomím vyučujúcich.
- Rodič dbá o minimalizáciu absencie pre dôvody, ktorých riešenie je možné aj iným spôsobom, resp. v inom čase.
- Ospravedlnenku je žiak povinný odovzdať ihneď po návrate do školy, najneskôr do troch dní od nástupu na vyučovanie triednemu učiteľovi.
- Ospravedlnenku je povinný priniesť aj žiak, o uvoľnenie ktorého zákonný zástupca požiadal iným spôsobom, ako písomným. (napr. telefonicky)
- Ak žiak ochorie alebo mu je nevoľno, neodchádza zo školy sám ani v sprievode iného žiaka, ale oznámi túto skutočnosť triednemu učiteľovi, alebo vyučujúcemu, ktorí privolajú rodičov alebo lekársku pomoc
- Nedodržanie vyššie uvedených pravidiel má za následok neospravedlnenie absencie.
- 3 neospravedlnené neskoré príchody na ktorúkoľvek vyučovaciu hodinu = 1 neospravedlnená hodina.
- Účasť na vyučovaní voliteľných a nepovinných predmetov, na záujmovej činnosti pre prihlásených žiakov je povinná ((§ 20, ods. 2 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole) . Jedna hodina záujmovej činnosti trvá 60 minút.
3. Riaditeľka školy môže oslobodiť žiaka z vyučovania povinného predmetu alebo od telesných úkonov spojených s vyučovaním niektorých predmetov na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka a na základe vyjadrenia príslušného lekára. Ak ide o žiaka so zdravotným znevýhodnením na základe posudkového lekára sociálneho zabezpečenia (§31 ods. 4 zákona č. 245/2008 o základných školách).
4. Pri počte vymeškaných hodín 30% a viac z predmetu, vyučujúci navrhne riaditeľovi školy vykonanie komisionálnej skúšky z daného predmetu ( v januári a v júni pred klasifikáciou).
Čl. 11
Systém hodnotenia a klasifikácie žiakov
Pri hodnotení výsledkov vychádzame z požiadaviek Medického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy pod číslom 2011-3533/8039-1:921 schváleného MŠVVaŠ SR z 1. mája 2011.
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Hodnotený bude každý žiak individuálne, podľa jeho schopností s prihliadaním na jeho osobný pokrok. Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.
Pri hodnotení žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami vychádzame z odporúčaní a záverov príslušného špeciálneho zariadenia poradenstva a prevencie.
Hodnotenie a klasifikácia žiakov sa uskutočňuje ako priebežné hodnotenie a celkové hodnotenie.
- priebežné hodnotenie – uskutočňuje sa na vyučovacích hodinách z jednotlivých predmetov
- celkové hodnotenie – sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka, vyjadruje výsledky klasifikácie a slovného hodnotenia z jednotlivých vyučovacích predmetov, stupne celkového hodnotenia sa uvádzajú na vysvedčení.
Žiaci 1.-4. ročníkov budú klasifikovaní zo všetkých vyučovacích predmetov známkou. V predmete etická výchova nebudú klasifikovaní /absolvoval/a/ - po prerokovaní spôsobu hodnotenia predmetov so zákonnými zástupcami žiakov, na pedagogickej rade dňa 28. 8. 2019 rozhodla riaditeľka školy.
Každý žiak 1. – 4. ročníka bude mať hodnotiace portfólio. Bude obsahovať:
1. povinné práce: - písomné práce z jednotlivých predmetov
- polročné testy
- koncoročné testy
- kontrolné diktáty
- projekty v rámci predmetu
- pracovné listy k jednotlivým predmetom
- ústna odpoveď žiaka aspoň dvakrát za polrok
Povinné práce hlavne polročné a koncoročné testy navrhujú pedagógovia spoločne po prerokovaní na zasadnutí PR. Hodnotenie bude realizované podľa dohodnutej stupnice, ktorá tiež bola prerokovaná na zasadnutí PR.
Stupnice hodnotenia
Diktáty: 0 - 1 chyba 1
2 – 4 chyby 2
5 - 7 chýb 3
8 – 9 chýb 4
10 a viac 5
Písomné práce: 100% - 90% 1
89% - 76% 2
75% - 63% 3
62% - 50% 4
49% - 0% 5
2. voliteľné práce: - návšteva školskej, obecnej knižnice
- návšteva rôznych kultúrnych, spoločenských alebo iných podujatí
- tvorba násteniek
- tvorba projektov
- rôzne obrázky, príbehy, fotografie
Vo veľkej miere budeme podporovať sebareflexiu, sebahodnotenie a priebežnú diagnostiku výsledkov a správania žiakov.
SEBEHODNOTIACE VÝROKY (na pomoc pri zostavovaní sebahodnotenia)
- vždy, celkom samostatne, automaticky
- väčšinou, väčšinou samostatne, občas s pomocou
- takmer vždy, skoro samostatne, s miernou pomocou
- niekedy samostatne, niekedy s pomocou
- spočiatku potrebujem pomoc, potom sa mi darí aj samostatne
- zriedka, potrebujem takmer vždy vedenie a pomoc
- zatiaľ sa mi to nedarí
Ako mi ide učenie?
- Učím sa sústredene a. samostatne
- Plánujem si a organizujem vlastné učenie.
- Vyhľadávam a triedim informácie potrebné k učeniu
- Vyhodnocujem výsledky svojej práce.
- Hľadám rôzne možnosti riešenia problému.
Ako viem komunikovať?
- Dodržujem dané komunikačné pravidlá.
- Počúvam, keď druhí rozprávajú.
- Aktívne sa zapájam do rozhovoru a viem obhájiť svoj názor.
- Účinne používam rôzne druhy neverbálnej komunikácie.
Ako spolupracujem?
- Aktívne pracujem v skupine.
- Pomáham a viem oceniť druhých.
- Dokážem požiadať o pomoc.
- Rešpektujem osobnosť druhého.
- Prácu v skupine vediem k dokončeniu.
Sebahodnotenie (realizuje sa štvrťročne) má priviesť žiaka k zamysleniu sa nad dosiahnutými výsledkami, úspechmi aj neúspechmi, ich príčinami a následne k plánovaniu ich odstránenia a zlepšenia.
Sebahodnotenie píše žiak s rozvahou a na hodnotený výstup sa snaží reagovať celou vetou. Učiteľ vedie žiaka k písaniu technikou voľného písania. Sebahodnotenie píše žiak zvyčajne na triednickej hodine.
Vo výslednej známke hodnotíme:
1. Písomné práce – štvrťročné, polročné, tematické, krátke kontrolné testy, bleskovky,
päťminútovky, diktáty, slohové práce.
2. Písomné a ústne odpovede – presnosť, odbornosť, trvalosť osvojenia pojmov, faktov a definícií, samostatnosť vyjadrovania, použiteľnosť vedomostí v praxi, úroveň myšlienkových operácií, úroveň požadovaných motorických a intelektuálnych činností .
3. Stupeň rozvoja kľúčových kompetencií – triedenie a vyhľadávanie informácií, pozorovanie, porovnávanie a triedenie javov, experimentovanie, aktivita a snaživosť na hodinách, sebahodnotenie a hodnotenie práce iných.
Žiaci 1.roč. sú na vysvedčení hodnotení slovne a žiaci 2. a 4. roč. známkou.
Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje stupňami
1 - výborný,
2 - chválitebný,
3 - dobrý,
4 - dostatočný,
5 - nedostatočný.
Stupeň 1 (výborný),
ak žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, iba s menšími nedostatkami.
Stupeň 2 (chválitebný),
ak žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má menšie nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je estetický, bez väčších nepresností. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.
Stupeň 3 (dobrý),
ak má žiak v presnosti, celistvosti a úplnosti osvojenie poznatkov, pojmov a zákonitostí podľa učebných osnov a pri ich využívaní nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti a chyby vie s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. V kvalite výsledkov jeho činností sú častejšie nedostatky.
Stupeň 4 (dostatočný),
ak má žiak v celistvosti, presnosti a úplnosti osvojenie poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako i v ich využívaní závažné medzery. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností a v grafickom prejave sa prejavujú chyby, grafický prejav je málo estetický. Vážne chyby a nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.
Stupeň 5 (nedostatočný),
ak si žiak neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav má v správnosti, presnosti a výstižnosti podstatné nedostatky. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne chyby a nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.
Celkové hodnotenie žiaka prvého ročníka základnej školy sa na konci prvého a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje takto: a) prospel, b) neprospel.
Celkové hodnotenie žiaka druhého až štvrtého ročníka základnej školy sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení takto: a) prospel s vyznamenaním,
b) prospel veľmi dobre,
c) prospel, d) neprospel.
Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy žiak získa primárne vzdelávanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: ,,Žiak získal primárne vzdelávanie.“
Spôsob hodnotenia a klasifikácie žiaka so ŠVVP:
- Uplatňovať pozitívne hodnotenie a citlivo reagovať na prípadné nedostatky.
- Priebežne hodnotiť žiakove výchovno-vzdelávacie výsledky
- Rešpektovať psychický a fyzický stav žiaka, jeho zdravotné znevýhodnenie, výsledky posudzovať primerane náročne, prihliadať na vynaložené úsilie, svedomitosť, individuálne schopnosti.
- Pri hodnotení a klasifikácii postupujeme podľa Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a prílohou č.2 k metodickému pokynu – Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole.
Druhy prác a kritériá pri ústnych a písomných odpovediach boli prerokované a odsúhlasené na zasadnutí pedagogickej rady 30. 08. 2022.
Čl. 12
Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitného ochorenia
- Pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší (dieťa sa škrabe, je nepokojné…) oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi žiaka. Zákonný zástupca je povinný prísť po žiaka do školy (resp. niektorý z rodinných príslušníkov)
- Triedny učiteľ odporučí zákonnému zástupcovi navštíviť obvodného lekára a účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie.
- Vedenie školy informuje všetkých rodičov ( zápisom do žiackej knižky), že sa na škole vyskytli vši. Zároveň budú rodičia informovaní, že učitelia školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v žiackych kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia. Vedenie školy tiež požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby taktiež priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
Zdroj : Dohovor Organizácie spojených národov o právach dieťaťa zákon 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov )
Čl. 13
Záverečné ustanovenia
- Zmeny a doplnky školského poriadku schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade.
- Triedny učitelia sú povinný oboznámiť so školským poriadkom žiakov a ich zákonných zástupcov.
- Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy.
- Školský poriadok nadobúda účinnosť dňa: 02.09.2019
Žiaci boli s týmto školským poriadkom oboznámení dňa 06.09.2022.. Potvrdenie je zapísané v triednych knihách jednotlivých ročníkov a žiackych knižkách.
Školský poriadok je zverejnený vo vstupnej chodbe školy, na webovom sídle a v každej triede školy.
V Ludrovej, dňa 30.08.2022 Mgr. Firicová Soňa